KURANIMIZ

TEFHİMUL KURAN TEFSİRİ

SONSÖZ

SONSÖZ

 

Bütün kalbimle ve samimiyetle Allah'a şükrediyorum. Tefhimu'l Kur'an'a Muharrem 1361 (Şubat 1942)'de başlamıştım. Tam otuz sene dört ay sonra bugün tamamladım. Allah'ın lütfu sonucu, benim gibi hakir bir kula bu yüce Kitaba hizmet etmek nasip oldu. Tefhimu'l Kur'an'ın doğruları Allah'ın hidayetinden, yanlışları ise benim ilim ve anlayış eksikliğimdendir. Ama Allah'a hamd ederim ki hiç bir yanlışlığı bile bile yapmadım. Onun için, Kerim olan Allah'ın beni affedeceğini umarım. Eğer bu Kitap, Allah'ın kullarına hidayet vesilesi olmuşsa, bu, benim de mağfiretime vesile olacaktır. İlim sahiplerinden ricam, yaptığım yanlışlardan dolayı beni uyarmalarıdır. Yaptığım yanlışlık, delili ile açıklanırsa inşaallah onu düzeltirim. Allah'ın Kitabı konusunda bilerek yanlış yapmaktan ve yanlış üzerinde ısrar etmekten Allah'a sığınırım. Eserimin isminden de anlaşılacağı gibi bu çalışmamın amacı, Kur'an'ın anlamı ve ruhunun kavranabilmesi için gösterdiğim bir çabadır. Ayrıca, sadece meal okunduğunda oluşabilecek Kur'an hakkındaki şüpheleri gidermek ve soruları cevaplamak için gayret sarfettim. Kur'an'ın icazını ve kısaca değindiği yerleri açıklamaya çalıştım. Başlangıçta amacım tefsir yazmak değildi. Onun için birinci ciltteki açıklamaları kısa tutmuştum. İlerledikçe, açıklayıcı notları daha uzun tutmaya gerek duydum. Zaten son ciltlerle birinci cildi karşılaştıran okuyucu da bunu farkedecektir. Böyle olmasının nedenlerinden biri de Kur'an'daki tekrar olayıdır. Tekrarın yararı Kur'an'daki bir konu bir yerde tam olarak açıklanmamışsa, aynı konu sonraki surelerde tekrarlandığında daha ayrıntılı yazma imkanının elde edilmesidir. Kur'an'ı Tefhimu'l Kur'an aracılığı ile okuyan bir kimse bir defa okumak ile yetinmez ve ikinci kere okursa ikinci okuyuşunda, sonraki surelerin açıklamasının önceki sureleri anlamasına çok yardımcı olacağını görecektir.

Ebu'l A'la Mevdudi

LAHOR

24 Rebiu's Sani 1392

(7 Haziran 1972)

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer TEFHİMUL KURAN TEFSİRİ

113 FELAK
88 GAŞİYE SURESİ
37 SAFFAT SURESİ
NAS
81 TEKVİR SURESİ
84 İNŞİKAK SURESİ
v