SORULARLA DİNİMİZ

İMAN ESASLARI

İstemeyerek örtünen bayan, sevap kazanır mı?

Soru Detayı

- Ailesi tarafından zorla kapatılan ve istemeyerek başını kapatan bayan sevap kazanır mı?
- Sonuçta önemli olan niyet değil mi, istemeyerek kazanmanın ne faydası var mı?

HacıYusuf tarafından Sa, 11/07/2017 - 00:02 tarihinde gönderildi

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Amellerde niyet esastır. Dinde Allah için olmayan bir işin bir faydası olmaz.

Ancak, zorla da olsa bir bayanın başının kapalı olması, onu başı açmaktan gelen günahlardan koruduğu için faydalıdır. Her gün, hatta her an başın açık olmasından kaynaklanan günahlardan korunmak, çok önemli bir fayda olduğunda şüphe yoktur.

Ayrıca, bazı şeyler var ki başta halis bir niyetle olmasa da ileride dini bir hassasiyetin kazanılmasına vesile olabilir. On yaşına gelmiş bir çocuğa -isteği dışında da olsa- namazı kıldırmayı emreden hadisler vardır. Bunun önemli bir sebebi, çocuğun yavaş yavaş  ibadete dair bir alışkanlık ve namaza karşı bir duyarlılık kazanmasını sağlamaktır.

- Bununla beraber, asıl mesele, başını örtmek istemeyen mümin bir bayanın ruh haletini keşfetmektir. Allah’a ve hesap gününe iman eden bir kişi olarak sürekli başını açmayı tercih etmesinin altında yatan sebepler nelerdir, onları bulmak gerekir.

Örneğin, eğer bu bayan samimi bir imana sahip değilse, başörtüsünden önce onun imanını güçlendirmek şarttır.

Şayet -bazı telkinlere kapılarak- başörtüsünün İslam’da farz olmadığına inanıyorsa, bu konuda kendisini ayet ve hadislerle bilgilendirmek gerekir.

Özetle; eğer bu kapanmama arzusu bir cehaletten kaynaklanıyorsa onu -ilimle-gidermek; eğer günah olduğunu bildiği halde nefsin isteklerini geri çeviremiyorsa, onun -güzel bir çevreyle- törpülemek gerekir. Çünkü insanı cehenneme sürükleyen özellikle dört şeydir:

Dünya sevdası, nefis belası, şeytan vesvası, kötü çevre vebası.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer İMAN ESASLARI

Sarhoş etmezse helalmiş
ÖLÜM HASTASININ YAPACAĞI TEBERRULAR
Bid’at, sünnet ve farklı ictihad
Ölü için istiğfar etmek
Yüzük takmak
Kâfiri cezalandırmak
v