HİKAYELER

DINI HIKAYELER

Önce Türkiye

 

 Tillolu, yirmi yaşlarında bir gençti. Kendisini yetiştirmiş, Ankara'ya gelmiş ve bizzat Ahmet Hamdi Akseki'nin imtihanından geçer not alarak Diyanet'te işe başlamıştı.

 

   Hizmet aşkıyla doluydu. Memleketin halini ve gelişmeleri iyiye yormuyor, Arabistan'a gitmek istiyordu. En iyi hizmeti orada olacağını düşünüyordu.

 

 

   Bediüzzaman'a uzaktan uzağa bir sevgisi vardı. Bazı eserlerini almış ve okumuştu. Dedesinin de tavsiyesi üzerine babasıyla birlikte Bediüzzaman'ı ziyarete geldiler.

 

 

   Bediüzzaman onları çok iyi karşıladı, kucakladı. "70 senedir Tillo'dan bir yardımcı vermesi için Allah'a dua ediyordum ve bir yardımcı bekliyordum. Allah sizi bana yolladı" dedi.

 

 

   Bir müddet konuştuktan sonra Tillolu Said:

 

 

   "Üstadım, ben Hicaz'a gitmek istiyorum" dedi.

 

 

   Bediüzzaman, "Niye?" diye sordu.

 

 

   Memleketin halini iyi görmediğini, gittikçe daha da fenalaştığını söyleyerek şöyle dedi:

 

 

   "Orada olsam çocuklarım da kurtulur, ben de..."

 

 

   Bediüzzaman, "Kardeşim," dedi."Ben orada olsaydım buraya gelirdim. İslam aleminin kapısının kilidi Türkiye'dir. Bu kilit bu kapıyı İslam dünyasına açar. Kesinlikle buradan gitmek için izin yok."

 

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer DINI HIKAYELER

Kurbağa Prenses
Kuyruğu Yazılı Balık
Hz.Ömer ve Vali
Yemeği Polislere Ver
Felsefe
Göçmen Kuşların Dönüşü
v