HİKAYELER

DINI HIKAYELER

Kalbin Hali

Tilemsan Meliki'nin yolu muhitin muttekilerinden Abdullah Tunusî'nin ikametgahına rastlamıştı. Melikin yanındakiler: 

    — Efendim burası Abdullah Tunûsî'nin mekanıdır, ziyaret etmek ister misiniz? Dediler. Melik de: 

    — Madem ki buradan geçiyoruz, bir ziyaret edelim, dedi. Abdullah Tunûsî'nin evine girdiler. Melik'in üzerinde gayet güzel ve kıymetli libaslar vardı. Abdullah Tunûsî ise gayet mütevazi giyinmiş ve derviş kılığında idi. Melik Yahya bin Yağan; Abdullah Tunûsî'ye: 

    — Bu üzerimdeki elbise ile namaz kılmakta bir beis var mıdır? Diye sordu. Şeyh Abdullah Tunûsî melik'in bu sualine sadece güldü. Melik: 

    — Niçin güldünüz, diye sorunca Şeyh şu cevabı verdi: 

    — Senin şu andaki halin köpeklerin haline benziyor. Köpekler önüne bir pislik gelse, hatta tuvalete girseler doyuncaya kadar yerler, her tarafı pislik içinde kalır. Sıra bevletmeye gelince de sidik üzerine sıçramasın diye ayağını kaldırarak işer. Senin de karnın haramla dolmuş sırtımdaki elbise ile namaz kılmamda bir beis var mıdır? Diye soruyorsun, dedi. Şeyh Abdullah'tan bu sözleri dinleyen melik Yahya bin Yağan atından indi, ağlayarak şeyhin ayaklarına kapandı ye müridliğe kabul edilmesi için yalvardı. 

    Melik'in dileği şeyh tarafından kabul edildi ve zamanın büyük velilerinden oldu. 

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer DINI HIKAYELER

Kabadayının Dönüşü
Göçebe
Yıkılamayan Türbeler
Hz.Ömer ve Vali
Buzağı
Sağırın Hasta Ziyareti
v