HİKAYELER

DINI HIKAYELER

İyiye Yor

 

Talebeleriyle sürekli mektuplaşırdı. Gelen mektuplara cevaplar yazar ve bu şekilde diyaloğa önem verirdi. Zamanla bu mektuplar Nur Risalelerinin önemli bir bölümü haline geldi. Barla, Kastamonu ve Emirdağ Lahikası gibi eserler bu şekilde oluştu.

 

    Bir gün Bediüzzaman'a bir talebesinden mektup geldi. Mektupta tanınmış bir hocadan söz ediyor ve hocanın Risale-i Nur'ların aleyhinde konuştuğu yazıyordu.

 

 

    Bediüzzaman mektubu okuyanın sözünü kesti ve devamını okumasına izin vermedi. Üzülmüştü, biraz da kızmıştı.

 

 

    "O zat, ilim ehlidir, alimdir, bize dosttur, o öyle söylemez, siz benim kardeşimle aramı mı açacaksınız?" dedi.

 

 

    Ve talebelerine şöyle ders verdi:

 

 

    "Kardeşim, biz daima olayları iyiye ve güzele yormakla görevliyiz, kötü düşünceler alemimizi işgal etmemeli. Kesinlikle gıybet etmeyin ve kimsenin aleyhinde konuşmayın."

 

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer DINI HIKAYELER

Felsefe
Koğuştaki Bayrak
Hz. Vahşî’nin(r.a) hidayet hikayesi
Taptığınız Ayağımın Altında
KADINLARIN AY HALLERİNDE BAĞLI OLDUKLARI SAĞLIK KURALLARI
Zenbilli Ali Efendi'nin Dirayeti
v