HİKAYELER

DINI HIKAYELER

Ben Vazifemi Yapayım Da

 

İleri Gazetesinin sahibiydi ve bir matbaası vardı. Ondan "Geçlik Rehberi" adlı eserin basılması istendiğinde önce hayır cevabı vermiş, sonra mahkemenin verdiği müsbet kararı görünce herhangi bir sakınca görmeyerek, "Basarım" demişti.

 

    Sadece basmakla kalmamış, gazetesinde de dizi şeklinde yayınlamıştı.

 

 

    Hayat tarzı pek İslami bir çizgide değildi. Bu bir şekilde Bediüzzaman'ın kulağına gitmişti.

 

 

    Birgün Isparta'ya Bediüzzaman'ı ziyarete gitti. Bediüzzaman onu çok iyi karşıladı. Hizmetinden dolayı tebrik etti. mükafatının büyük olacağını söyledi. Daha sonra ona:

 

 

    "Hakkında bazı şikayetler var. Kumar oynuyor, rakı içiyor, bazı geceler de dansa gidiyormuşsun. doğru mu bunlar?" dedi.

 

 

    O da utana sıkıla, "Evet doğrudur Üstadım, bazı yanlışlarım var" dedi.

 

 

    Bunun üzerine Bediüzzaman:

 

 

    "Sana yapma etme diyemem, yapmasan iyi olur derim. Bunu sana söylemezsem, yarın Allah'ın huzurunda yapılacak olan hesaplaşmada ben sorumlu olurum. Ben vazifemi böylece yapmış olayım."

 

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer DINI HIKAYELER

Hakla Bâtıl Gibi
Kösem'in Kaderi
Velilerin İmtihanı
Yaşlı Fil’in Onurlu Sonu
Koğuştaki Bayrak
Ormanlarımız
v