HİKAYELER

DINI HIKAYELER

Aynı Ağacın Meyveleri

 

 Büyük Doğu Dergisiyle dindarların sesiydi. Şairdi, şiirleriyle ve yazdığı yazılarla inanan insanların düşüncelerine tercüman oluyordu.

 

   Bediüzzaman'a sevgisi sonsuzdu. Onun yazdığı risalelerden bazı parçaları da zaman zaman dergisinde yayınlıyordu.

 

 

   Bediüzzaman'ın "Gençlik Rehberi" Mahkemesi dolayısıyla İstanbul'a geldiği günlerdi. Onun geldiğini duyan yüzlerce insan onu ziyarete geliyor, o da birçoğunun hatırını kırmayarak kabul ediyordu. İstanbul'un kalbi sanki Akşehir Palas'ta atıyordu.

 

 

   Bediüzzaman'ın eski dostları, talebeleri ve onun namını duyan zamanın tanınmış simaları da onu ziyarete geliyorlardı. Necip Fazıl Kısakürek de bunlardan biriydi.

 

 

   Bediüzzaman, Necip Fazıl'ı ilgiyle karşıladı ve bir sandalyeye oturttu. Halini hatırını sordu, hizmetlerini dinledi. Tebrik ve takdir etti. Sonra:

 

 

   "Ben Büyük Doğucuları, Risale-i Nur talebesi olarak kabul ettim. Ben seni Risale-i Nur'a yirmi senelik hizmet yağmış olarak kabul ediyorum" dedi.

 

 

   Ve her fırsatta ve durumda ifade ettiği ve hayatında yaşayışıyla gösterdiği birlik-beraberlik noktasını Necip Fazıl'a şu şekilde ifade etti:

 

 

   "Biz bir ağacın meyveleriyiz. Aramızda ayrılık gayrılık yoktur. Ders almak ve kaynak bakımından aynı yere gidiyoruz. hizmetlerinize devam ediniz."

 

Site Admin

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِّنَ الْخَوفْ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الأَمَوَالِ وَالأنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Muhakkak ki biz sizi korkuyla, açlıkla ve mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. O sabredenleri müjdele! Onlar ki, başlarına bir musibet geldiği zaman: “Biz Allah’a aidiz ve sonunda O’na döneceğiz.” derler. (Bakara 155-156)

Yorum Yaz


Benzer DINI HIKAYELER

Kösem'in Kaderi
Sarhoşun Tövbesi
Panter Avcısı Maymun Akıllı Şenpanze
Zinanın Tevrat'ta Hükmü
Yaşlı Fil’in Onurlu Sonu
Peygamberimizin Kızı Da Olsa
v